Pružanje psihosocijalne i fizioterapeutske podrške te kinezioloških usluga korektivnog vježbanja hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji uslijed epidemije bolesti COVID-19
15. July 2020.
Javna nabava opreme za projekt “Neurotrening i biomehanika pokreta”
20. July 2020.
Show all

Kako pobijediti strah i anksioznost?

STRAH ILI ANKSIOZNOST?

Strah je osnovna ljudska emocija. Iako nam je neugodna, postoji s razlogom, evolucijski je uvjetovana i njena funkcija je potaknuti nas da se zaštitimo. Pitate se kako?
Zamislite sljedeću situaciju: Čovjek se nalazi u šumi, šeće planinskim putem i u daljini ugleda velikog medvjeda. U njemu se javlja strah koji automatski aktivira evolucijski mehanizam bori se ili bježi (eng. fight or flight). Vrlo brzo zaključi da ne bi bilo dobro upuštati se u borbu s medvjedom pa odluči pobjeći iz situacije skrećući na drugi put. Da se nije prepao, neoprezno bi se približio medvjedu i doveo se u neposrednu opasnost. Dakle, strah je u određenoj mjeri dobar. Slično je i sa situacijom oko korona virusa u kojoj se trenutno nalazimo. Osjećaj straha motivira nas pridržavati se propisanih mjera kako bismo se zaštitili. Također, izvanredne situacije u ljudima bude raznovrsne emocije i zapravo ništa što trenutno osjećamo nije neprimjereno ili neobično.

Problem se javlja kada intenzitet straha prelazi mjeru, koči nas i onemogućava u svakodnevnom funkcioniranju.
Po istom principu djeluje i anksioznost koja se u nečemu ipak razlikuje od straha.
Strah se odnosi na trenutnu situaciju u kojoj se nalazimo i relativno kratko traje (strah od zmije) dok anksioznost može trajati dugo i odnosi se na iščekivanje nekog budućeg događaja (usmeno ispitivanje u školi)...

Preuzmi dokument Kako pobijediti strah i anksioznost?