Otvoreno prvenstvo Hrvatske u Jiu – Jitsu
Održan AJP Croatia National turnir u brazilskom Jiu – Jitsu
10. December 2019.

Predstavljanje psihosocijalnih projekata

U ponedjeljak, 04. prosinca 2019. u prostorima Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata održana je prezentacija i predstavljanje projekata koje provode udruge. Predstavljanju su nazočili studenti pete godine Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu u sklopu terenske nastave kolegija Vojna psihologija.
Svoje projekte je predstavila Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata, zatim Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi i Udruga RAST. Prezentacija je organizirana s ciljem predstavljanja mogućnosti zapošljavanja psihologa nakon završenog studija. Udruge su predstavile projekte koje provode i koji su u najavi, a koji naglasak imaju na psihosocijalnoj komponenti.

Udruga RAST predstavila je svoj projekt koji je prijavljen u sklopu natječaja „Razvoj i širenje mreže izvaninstitucionalnih usluga za hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata“ koji je raspisala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu Europskih strukturnih i investicijskih fondova.
Projekt pod nazivom „Neurotrening i biomehanika pokreta“ će obuhvaćati aktivnosti podijeljene u dva elementa – pružanje zdravstvene skrbi i pružanje psihosocijalne pomoći, a provodit će ga dva psihologa, psihijatar, kineziolog, fizioterapeut i kineziterapeut. Projektom će se obuhvatiti minimalno 60 korisnika, hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata, a provodit će se u 5 gradova – Zagreb, Varaždin, Bjelovar, Slavonski Brod i Vinkovci. Aktivnosti projekta se odnose na rad s najsuvremenijim uređajima i metodama. Metoda neurobiofeedback-a se odnosi na praćenje moždanih valova kako bi se uvidjeli oni neispravni i naučile tehnike njihova ublažavanja, a biomehanika pokreta se bazira na preciznoj dijagnostici pomoću uređaja koji trenutno nisu dostupni na našem tržistu. Na temelju dobivene dijagnostike, stručnjaci će izrađivati individualne programe za korisnike te ih provoditi s njima i pratiti njihov napredak.

Projekt se ističe uvođenjem novih metoda i tehnika za pomoć braniteljskoj i stradalničkoj populaciji, koje spadaju u zdravstveni nadstandard. Osnovni cilj je poboljšati kvalitetu njihovog života te na taj način povećati i njihove mogućnosti za sudjelovanje u raznim aspektima socijalnog života.